Uchwała Nadzwyczajnego Kongresu Nauk Humanistycznych
z dnia 26 stycznia 2019 r.
Uczestnicy Nadzwyczajnego Kongresu Nauk Humanistycznych wyrażają sprzeciw wobec przepisów wykonawczych do ustawy „Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce” prowadzących do marginalizacji nauk humanistycznych.
Zdecydowanych zmian wymagają rozporządzenia dotyczące:
Zwracamy uwagę, że przypisywanie naukowców do dyscyplin już teraz rodzi liczne patologie stawiające pod znakiem zapytania możliwość prowadzenia badań interdyscyplinarnych. Proponowane rozwiązania wywołały negatywne zjawisko nakłaniania pracowników do deklarowania przynależności do dyscyplin korzystnych dla danej jednostki, a nie wedle rzeczywistych kompetencji. Jest to wyraźne i poważne naruszanie praw pracowniczych. Podobnie, należy zwrócić uwagę na negatywne skutki przyporządkowania czasopism dyscyplinom.
W związku z powyższym oczekujemy odstąpienia od tych praktyk poprzez umożliwienie wyboru różnych strategii publikacyjnych. Sprzeciwiamy się odgórnej decyzji o przypisaniu monografiom publikowanym w polskich wydawnictwach rażąco mniejszej wartości punktowej. Domagamy się utrzymania statusu monografii i takiego samego punktowania edycji źródłowych, katalogów źródeł oraz wydawnictw słownikowych i syntez. Oczekujemy ustalenia wartości punktowej wybitnych monografii wydawanych w wydawnictwach krajowych na poziomie minimum 75 % wartości punktowej monografii z poziomu drugiego określonego w projekcie rozporządzenia MNiSW z 18 stycznia 2019 roku.
Oczekujemy wprowadzenia analogicznego systemu oceniania umożliwiającego zachowanie wielości strategii publikacyjnych dla czasopism.
Uczestnicy Kongresu wzywają Ministerstwo do wycofania się z wydanych oraz wstrzymania prac nad dalszymi rozporządzeniami. Niosą one bezpośrednią groźbę zmarnowania znacznej części dorobku humanistyki polskiej, w dalszej zaś perspektywie zagrażają przyszłości naszych nauk.
Wspomniane stanowisko i postulaty środowiska wypracowane być winne przez Ministerstwo we współpracy ze Stałym Komitetem Porozumiewawczym Humanistyki Polskiej.
Oczekujemy na odpowiedź Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ustawowym terminie 30 dni. W razie braku takiej odpowiedzi zmuszeni będziemy podjąć dalsze, bardziej zdecydowane działania włącznie z akcją protestacyjną.