Czasopismo „Wiadomości Historyczne” nawiązuje w swojej aktywności do tradycji zapoczątkowanej w 1933 r., kiedy to ukazał się pierwszy numer „Wiadomości Historyczno-Dydaktycznych”, będących wówczas oficjalnym „organem Polskiego Towarzystwa Historycznego dla spraw nauczania historii”, wydawanych nakładem Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego pod redakcją Kazimierza Tyszkowskiego. Od tamtego czasu przechodziło ono szereg przemian, m.in. zmieniało swój tytuł (w latach 1953-1958 ukazywało się jako „Historia i Nauka o Konstytucji”, z kolei od 2008 r. zyskało dopisek „Wiadomości Historyczne z Wiedzą o Społeczeństwie”), modyfikowano częstotliwość ukazywania się (było najpierw kwartalnikiem, a potem dwumiesięcznikiem) oraz głównego wydawcę (od Ministerstwa Oświaty, przez Ministerstwo Oświaty i Wychowania, Państwowe Zakłady Wydawnictw Szkolnych, Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, koncern Dr. Josef Raabe Verlags-GmbH, aż do Agencji AS Józef Szewczyk). Systematycznie przebudowywano również jego format (z B5 do A4) i szatę graficzną (od czarno-białego wnętrza do pełnego koloru z licznymi ilustracjami).
Od pierwszych chwil swej obecności na rynku wydawniczym „Wiadomości Historyczne” odgrywały kluczową rolę w popularyzacji wyników badań historycznych i upowszechnianiu wiedzy historycznej. Adresowane były przede wszystkim do nauczycieli historii (a później i wiedzy o społeczeństwie), do studentów specjalności nauczycielskich, do edukatorów muzealnych i archiwalnych, a także do szeroko rozumianego kręgu miłośników historii, w tym uczniów przygotowujących się do udziału w Olimpiadzie Historycznej. Służyły także integracji środowiska dydaktyków historii w Polsce, prezentując najnowsze wyniki badań dydaktyczno-historycznych, głosy w dyskusji nad kolejnymi reformami systemu oświaty czy komunikaty o działalności poszczególnych ośrodków naukowych (zwłaszcza w czasach, kiedy nie było jeszcze mediów społecznościowych). Przez lata były prenumerowane w prawie każdej szkole i bibliotece, a ich nakład sięgał 15 tys. egzemplarzy.
Polskie Towarzystwo Historyczne (PTH) od początku odgrywało kluczową rolę w wydawaniu tego periodyku. W okresie międzywojennym było głównym inicjatorem jego powołania, a po II wojnie światowej niezmiennie brało udział w opracowywaniu czasopisma, starając się w miarę swoich możliwości, aby zakres tego udziału nie był tylko formalny. PTH sprawowało aktywny patronat, współpracowało w redagowaniu wielu numerów, wyłaniało ze swojego grona autorów tekstów oraz redaktorów naczelnych, a przedstawiciele Zarządu Głównego zasiadali od zawsze w komitecie redakcyjnym „Wiadomości Historycznych”. Mając na względzie właśnie tę wieloletnią tradycję, Polskie Towarzystwo Historyczne postanowiło przejąć wydawanie tego czasopisma po zakończeniu jego dystrybucji przez Agencję AS Józef Szewczyk w 2022 r. Od 2023 r. to właśnie PTH stało się głównym wydawcą „Wiadomości Historycznych”.
Zaczynamy zatem nowy etap w dziejach „Wiadomości Historycznych”, mając nadzieję na odbudowanie dawnej pozycji na rynku wydawniczym. Chcemy utrzymać wysoki poziom naukowy i przede wszystkim integrować swoich czytelników wokół spraw ważnych dla historii i edukacji historycznej Pozostajemy przy dotychczasowej nazwie, ale wprowadzamy pewne zmiany. Przede wszystkim zmieniamy częstotliwość ukazywania się naszego czasopisma i jego formę dostępności. Od 2023 r. będzie to półrocznik, wydawany również w formie cyfrowej, z możliwością bezpłatnego pobrania ze strony internetowej PTH. Zachęcamy gorąco do przesyłania ciekawych materiałów dotyczących teorii i praktyki edukacji historycznej (nie tylko szkolnej), tekstów popularyzujących historię i prezentujących wyniki najnowszych badań historycznych, a także wszelkich informacji na temat szeroko rozumianego środowiska dydaktyczno-historycznego. Wracamy do tradycji, ale w nowym wydaniu, otwarci na współczesne problemy i wyzwania.
Rada naukowa:
prof. dr hab. Krzysztof Mikulski (Toruń) – przewodniczący
prof. dr hab. Stanisław Roszak (Toruń) – zastępca przewodniczącego
prof. dr hab. Andrzej Chwalba (Kraków)
prof. UWM dr hab. Andrzej Korytko (Olsztyn)
mgr Zofia Teresa Kozłowska (Warszawa)
prof. dr hab. Cezary Kuklo (Białystok),
prof. UMCS dr hab. Marek Sioma (Lublin)
dr Wojciech Walczak (Białystok)
prof. dr hab. Andrzej Rachuba (Warszawa)
prof. AP dr hab. Marian Drozdowski (Słupsk-Poznań)
prof. dr hab. Jarosław Kita (Łódź)
prof. UWr dr hab. Filip Wolański (Wrocław)
Zespół redakcyjny:
prof. UAM dr hab. Danuta Konieczka-Śliwińska (Poznań) – redaktor naczelny
prof. US dr hab. Małgorzata Machałek (Szczecin) – zastępca redaktora naczelnego
dr Mariusz Menz (Poznań) – sekretarz
prof. UO dr hab. Marek Białokur (Opole)
prof. dr hab. Bogumiła Burda (Zielona Góra)
prof. UŚ dr hab. Maciej Fic (Katowice)
dr Anna Gołębiowska (Opole)
prof. UWM dr hab. Izabela Lewandowska (Olsztyn)
prof. UMK dr hab. Małgorzata Strzelecka (Toruń)
prof. UWr dr hab. Barbara Techmańska (Wrocław)
prof. UP dr hab. Piotr Trojański (Kraków)
Wymogi edytorskie do artykułów zamieszczanych w „Wiadomościach Historycznych” od 2023 r.
autor, tytuł, [w:] tytuł pracy zbiorowej, red. nazwiska, miejsce i rok wydania, s.
autor, tytuł, „Nazwa Czasopisma” rok wydania, t. / R. , z. , s.
Procedura recenzowania
Formularz recenzji (plik do pobrania)
Zespół Redakcyjny „Wiadomości Historycznych”
Polskie Towarzystwo Historyczne
Rynek Starego Miasta 29/31
00-272 Warszawa
tel: +48 22 831 63 41
Materiały do publikacji prosimy przesyłać do sekretarza dr. Mariusz Menza na adres: mmenz@amu.edu.pl
Do pobrania: