Aktualności
Aktualności

Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Nowym Targu,


2014-04-29

Polskie Towarzystwo Historyczne, Oddział w Nowym Targu, Towarzystwo Bursy Gimnazjalnej im. dra Jana Bednarskiego,

Starosta Powiatu Nowotarskiego, Burmistrz Miasta Nowego Targu, Powiatowe Centrum Kultury i  Miejski Ośrodek Kultury

 

serdecznie  zapraszają

na obchody 223. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

oraz

otwarcie wystawy historycznej pt.

 

WIELKA WOJNA W MAŁOPOLSCE - BITWY LUDZIE, MIEJSCA

które odbędzie się 3 maja 2014 r. o godz. 11.30  

w budynku  Bursy Gimnazjalnej im. dra Jana Bednarskiego przy ul. Nadowdniej 5

 

W ramach uroczystości 223. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, o godz. 11.30 w budynku Bursy Gimnazjalnej im. dra Jana Bednarskiego przy ul. Nadowdniej 5, odbędzie się wernisaż wystawy historycznej pt. „Wielka Wojna w Małopolsce – bitwy, ludzie, miejsca”. Ekspozycja została przygotowana w ramach Programu edukacyjnego pn. „Wielka Wojna w Małopolsce – pamięć i tożsamość”, który realizowany jest pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Małopolskiego oraz Prezesa Polskiego Towarzystwa Historycznego.

Początkowo organizatorzy programu nie przewidywali prezentacji wystawy w Stolicy Podhala, jednak po licznych telefonach i zapytaniach mieszkańców Nowego Targu, zdecydowano się przygotować i zaprezentować część zgromadzonych materiałów. Z uwagi na ograniczoną powierzchnię wystawienniczą, pokazanych zostało 10 tablic, na których przybliżono wydarzenia z okresu pierwszej wojny światowej na Podhalu i Limanowszczyźnie oraz powstanie i działania Legionów Polskich.

Wystawę uzupełniają interesujące eksponaty pochodzące zarówno z prywatnych kolekcji jak również Muzeum Regionalnego Ziemi Limanowskiej i Polskiego Towarzystwa Historycznego. Nie zabrakło zatem na wystawie dokumentów, archiwalnych zdjęć, pocztówek, albumów, prasy codziennej oraz publikacji z epoki. Cennym dopełnieniem ekspozycji jest sprzęt, wyposażenie i uzbrojenie wszystkich wałczących stron konfliktu. Ta cześć prezentowanych zbiorów pochodzi głównie z kolekcji osób prywatnych m.in.: Ireneusza Piszczka, Józefa Gucwy, Michała Maciaszka, Piotra Łukaszki, Waldemara Krigera, Roberta Kowalskiego, Filipa Doleńskiego, Wacława Pankiewicza, Jacka Drożdżaka, Tomasza Jastrzębskiego. Niezwykłe pamiątki rodzinne przekazała na wystawę także p. Stanisława Szopińska. Wśród nich są dokumenty, świadectwa, zdjęcia, korespondencja Józefa Szopińskiego z Nowego Targu, zmarłego w wojskowym lazarecie w 1916 r.


Wystawa sfinansowana została ze środków

Starostwa Powiatowego w Limanowej

 

Ekspozycję można zwiedzać do 15 maja 2014 r.

po wcześniejszym kontakcie telefonicznym pod nr tel. 502 418 742

lub też mail: pth.nt@poczta.fm


Powrót