Aktualności
Aktualności

Debata pt.: „Powinni powrócić czy zostać? Dylematy Polaków na emigracji w okresie tzw. odwilży”


2013-03-15

 

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza na debatę „Powinni powrócić czy zostać? Dylematy Polaków na emigracji w okresie tzw. odwilży”, towarzyszącą wystawie czasowej „Emigrejtan. Zygmunt Nowakowski – krakowianin na wygnaniu”, prezentowanej w oddziale MHK Dom Zwierzyniecki od 28 marca do 20 października 2013 r.  
Miejsce i termin:
Oddział MHK Ulica Pomorska
ul. Pomorska 2
19 marca (wtorek) 2013 r., godz. 18.00
 

 

19 marca 2013 r. (wtorek) o godz. 18.00 w oddziale Ulica Pomorska Muzeum Historycznego Miasta Krakowa w ramach cyklu Krakowskie kolokwium odbędzie się debata pt.: „Powinni powrócić czy zostać? Dylematy Polaków na emigracji w okresie tzw. odwilży”.
W 1945 roku niemal cała Europa Zachodnia świętowała ostateczne pokonanie hitlerowskich Niemiec. Tysiące Polaków przebywających na emigracji czuło się jednak oszukanych przez dotychczasowych sojuszników. Decyzją mocarstw, Polska oraz inne kraje środkowoeuropejskie znalazły się w sowieckiej strefie wpływu, co oznaczało utratę suwerenności na rzecz ZSRR. W środowisku emigracyjnym doskonale zdawano sobie sprawę, że jest to milczące przyzwolenie na wprowadzenie komunistycznego modelu społeczno-politycznego. Zdecydowana większość Polaków nie mogła pogodzić się z zaistniałą sytuacją. Rozgoryczenie potęgował fakt, że władze brytyjskie nie zezwoliły polskim żołnierzom walczącym na frontach II wojny światowej na wzięcie udziału w zwycięskiej defiladzie, a także cofnięcie rekomendacji dla Rządu Polskiego na uchodźstwie przez większość państw demokratycznych. Tych, którzy mimo wszystko decydowali się na powrót do kraju, spotykały represje ze strony komunistycznego Urzędu Bezpieczeństwa.

W połowie lat 50. władze PRL zaczęły wzywać Polaków mieszkających na Zachodzie do przyjazdu do Polski i włączenia się w proces odbudowy zniszczonego kraju. Na tym tle powstał kolejny konflikt w łonie polskiej emigracji. Konserwatyści kategorycznie odmawiali jakiejkolwiek formy współpracy z „rządem warszawskim”, dla innych perspektywa powrotu do kraju i objęcia jakiegoś stanowiska w Polsce zmagającej się z niedoborem specjalistów w różnych dziedzinach, okazała się kusząca. „Wracać czy nie wracać” było jednym z najważniejszych pytań, jakie zadawali sobie przedstawiciele różnych pokoleń Polaków na emigracji.
 
Miejsce i termin:
Oddział MHK Ulica Pomorska
ul. Pomorska 2
19 marca (wtorek) 2013 r., godz. 18.00


W dyskusji udział wezmą:
prof. dr hab. Kazimierz Wolny-Zmorzyński (Instytut Dziennikarstwa UJ)
dr Hubert Chudzio (Centrum Dokumentacji Zsyłek, Przesiedleń i Wypędzeń) 

Prowadzenie:
red. Grzegorz Bernasik (Radio Kraków)

 


Powrót