Aktualności
Aktualności

Nowy numer Magazynu Historycznego „Mówią wieki” - sierpień (08/2018)


2018-08-29

Magazyn Historyczny „Mówią wieki”

Numer sierpniowy(08/2018)

Tematem przewodnim numeru jest historia Wojska Polskiego. Znajdziemy tu artykuły dotyczące czasów I RP, aż po II wojnę światową. Dariusz Milewski w tekście „Odrodzenie potęgi – husaria Jana Sobieskiego” pisze: Ta formacja to pancerna pięść polsko-litewskiej armii, swego czasu słusznie uchodząca za niezwyciężoną i najlepszą jazdę nowożytnej Europy. O sławnej bitwie pod Ossowem, zwanej czasem cudem nad Wisłą pisze Sławomir Frątczak.

Miłośników dawnej broni zainteresują nowe nabytki Muzeum Wojska Polskiego ( w tym szczegółowy opis polskiego karabinu samopowtarzalnego M), a jego dyrektor opowie o najbliższych planach wystawienniczych i przyszłej siedzibie Muzeum. 

W tym numerze redakcja rozpoczyna 12. odcinkowy cykl 100 lat polskiej techniki zbrojeniowej. Będzie to kompendium wiedzy o dokonaniach polskich konstruktorów i produkcji broni w okresie II Rzeczypospolitej. Polskie państwo mimo długich lat niebytu potrafiło odbudować produkcję w tym sektorze gospodarczym. W bieżącym numerze o przemyśle lotniczym i myśliwcu PZL P11, w którym polscy piloci odznaczyli w wojnie obronnej 1939 roku.  Cykl powstaje pod patronatem Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Pierwszy odcinek cyklu poprzedza artykuł prof. Michała Kopczyńskiego dotyczący dawnej Polski O wojnie, pieniądzach i broni.  

Historia służby Jana Skrowaczewskiego – egzekutora AK, to gotowy scenariusz na film sensacyjny pisze o tym Hubert Beczek.

Tematyka kolejnego dodatku Z dziejów gospodarczych Polski powstającego we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim odbiega nieco od historii gospodarczej. Autor artykułu „Paderewski – artysta w świecie polityki” pisze: Dzięki jego działalności publicznej, głownie w Stanach Zjednoczonych zachodni politycy zwrócili baczniejszą uwagę na kwestię polską. Zasługi wielkiego pianisty podkreśla też Bogusław Kubisz w tekście o Błękitnej Armii, zwłaszcza, że jego aktywność za oceanem dała  wymierne skutki: Ogółem w szeregach Błękitnej Armii znalazło się 27 tys. żołnierzy pochodzących z USA. Ponadto Polonia amerykańska zebrała ponad 10 mln dolarów na wyposażenie i przewóz wojska przez ocean!  

W tym dodatku także krótka biografia Adama Heydela, wybitnego ekonomisty, ale też niezłomnego patrioty, który odmówił podpisania volkslisty. Za działalność konspiracyjną trafił do Auschwitz, gdzie został rozstrzelany w 1941 roku.

 

Ponadto w numerze: prof. Jan Ostrowski Dwie legendy Wacława Rzewuskiego.  O upadku Kompanii Wschodnioindyjskiej. O walce rdzennych mieszkańców Florydy z potężną armią amerykańską. Historia orderów polskich a historia państwa. Malarstwo Bacciarelliego.

 

 

UWAGA: Numer sierpniowy będzie w sprzedaży przez dwa miesiące, do końca września b.r. .

 

 Pełny spis treści numeru (http://www.mowiawieki.pl/index.php?page=biezacy)

Zamów prenumeratę (http://www.mowiawieki.pl/index.php?page=page&id=1)

 

Odwiedź nas na www.mowiawieki.pl i na Facebook’u

(www.facebook.com/mowiawieki/)


Powrót