Aktualności
Aktualności

Nowy numer Magazynu Historycznego „Mówią wieki” - marzec (03/2019)


2019-03-14

Magazyn Historyczny „Mówią wieki”

Numer marcowy(3/2019)

 

Tematem miesiąca jest historia Iranu. Ten numer powinien przeczytać każdy, kto interesuje się obecnym konfliktem na Bliskim Wschodzie. Prof. Jerzy Rohoziński sięgając do źródeł wyjaśnia zasady szyizmu. Piotr Szlanta pisze o modernizacji kraju za szacha Rezy Pahlawiego, a także oprowadza po zabytkach najpiękniejszego irańskiego miasta  – Isfahanu. W tekście Iran w zimnej wojnie autorka analizuje postawę ewolucję polityki tego kraju w sporze między dwoma blokami. Maciej Krawczyk zaś przygląda się dziejom konfliktu z Arabią Saudyjską:   100 lat temu oba państwa właściwie nie istniały, 50 lat temu miały wspólnych sojuszników. Dziś są wrogami.

W artykule Dieta i doping starożytnych Greków autor nie tylko opisuje jak odżywiali się dawni sportowcy, ale podaje też konkretne plany diet i ilość kalorii!

Znajdziemy tu też trzy biografie nietuzinkowych postaci z czasów I RP.  O lisowczyku, Idzim Kalinowskim pisze Emil Kalinowski: jego burzliwe życie, to gotowy scenariusz na film przygodowy.  To samo można powiedzieć o Krzysztofie Arciszewskim dzielnym żołnierzu, który walczył pod wieloma sztandarami, w wielu krajach, nawet w Brazylii! Szczęsny Czacki większość życia spędził na rodzimym Wołyniu, ale jego żywot był równie burzliwy, bo konsekwentnie prezentował antyrosyjską postawę, a to w XVIII wieku wymagało nie lada odwagi.

Jurij Borisionok próbuje zgłębić tajemnicę działalności sowieckiego agenta w Warszawie w przededniu wybuchu II wojny światowej i na co przeznaczone było pół miliona złotych, które otrzymał do dyspozycji od Banku Państwowe ZSRR.  Szymon Cydzik pisze o prasie czasów Powstania Warszawskiego, a Jacek Sawicki o powojennej misji UNRRA w Polsce.

W dodatku (pod patronatem PGZ) 100 lat polskiej techniki zbrojeniowej Michał Mackiewicz pisze o fabrykach broni II RP: mimo gospodarczego zacofania WP ruszyło do boju w 1939 r. uzbrojone w znacznej mierze w sprzęt z rodzimych fabryk. O tym co po tym przemyśle pozostało w Polsce powojennej traktuje tekst Marcina Wilczka, który stwierdza: Druga wojna nie tylko zahamowała rozwój polskiej zbrojeniówki, ale wręcz cofnęła ją o lata.

W dodatku redagowanym wspólnie z NBP Pieniądz i społeczeństwo na ziemiach polskich prof. Jacek Matuszewski w syntetyczny sposób przedstawia Podstawy finansowe państwa średniowiecznego, a także wpływ zmiany sposobu wojowania na finanse państwowe. W drugim z artykułów przeczytamy o Ludwiku Węgierskim, królu którego polscy historycy traktowali jako obcego, choć był wnukiem Władysława Łokietka i raczej nie cenili jako władcę. Czy słusznie? Autor pisze też o wpływie tzw. Przywileju koszyckiego na system podatkowy państwa szlacheckiego.

 

 

Pełny spis treści numeru

Zamów prenumeratę

 

 


Powrót