Aktualności
Aktualności

Nowy numer Magazynu Historycznego „Mówią wieki” - sierpień (08/2019)


2019-08-09

Magazyn Historyczny „Mówią wieki”

Numer sierpniowy(8/2019)

 

Tematem przewodnim numeru jest zbliżająca się rocznica wybuchu II wojny światowej. Michał Szukała w artykule Ostatni dzień epoki   stara się ukazać nastroje jakie panowały w Polsce tuż przed agresją niemiecką. Redakcja „Mówią wieki” rozpoczyna plebiscyt BOHATER WRZEŚNIA ‘39 : pragniemy godnie upamiętnić tę rocznicę, uczcić ludzi, którzy sprawili, że mimo porażki Polacy mogą z duma wspominać walkę naszych przodków w obronie ojczyzny. Na stronach tego numeru znajdziemy biogramy 10 postaci, które według członków redakcji mogą zasłużyć na to miano.

Głosować można tutaj

 

Ponadto: Jak Oktawian stał się Augustemgdzie Szymon Cydzik zastanawia się dlaczego właśnie ten młodzieniec został sukcesorem Juliusza Cezara.  W artykule Mieszko I autor przypomina mniej znane dokonania pierwszego władcy Polski. Pokrewną tematykę porusza kolejny tekst: Słowianie w Skandynawii.

Poznamy też nie tuzinkową postać Tadeusza Czackiego. Jan Błachnio przypomina początki Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (w 110-lecie jego powstania).

Prof. Piotr M. Majewski przedstawia specyfikę stosunków węgiersko-niemieckich w ostatnich latach międzywojnia. Piotr Korczyński w tekście Outsiderzy w zielonych beretach konfrontuje fabuły hollywoodzkich filmów z realiami wojny w Wietnamie. Przypomina postać Roya Benavideza, którego uznać można za pierwowzór filmowego Rambo.

Okres urlopowy w pełni, toteż namawiamy do podróży historycznych : prof. Jan K. Ostrowski opisuje zabytki kresowej Trembowli,  Artur Bojarski zaprasza do Sarajewa, zaś Rafał Kaczmarek do Miasta 12 apostołów, czyli Chełmska Śląskiego.  

Prof. Michał Kopczyński w tekście Podatki w Rzeczypospolitej Obojga Narodów pisze: Stwierdzenie, że na świecie istnieją dwie rzeczy nieuniknione, czyli śmieć i podatki, jest banałem. Można co najwyżej dodać, że o ile śmierć przydarza się tylko raz, o tyle podatki uiszczać trzeba co roku. Jednak to, co dziś jest oczywistością, nie było wcale takie we wczesnej epoce nowożytnej. Znajdziemy tu przegląd wszystkich podatków ściąganych w czasach I RP. W drugim z artykułów Podskarbiowie dawnej Rzeczypospolitej autor w przystępny, czasem anegdotyczny sposób przedstawia specyfikę tego urzędu i ludzi, którzy tę funkcję sprawowali. To wszystko w ramach dodatku Pieniądz i społeczeństwo na ziemiach polskich powstającego wespół z Narodowym Bankiem Polskim.   

 

Pełny spis treści numeru (http://www.mowiawieki.pl/index.php?page=biezacy)

Zamów prenumeratę (http://www.mowiawieki.pl/index.php?page=page&id=1)


Powrót