Aktualności
Aktualności

Projekty realizowane przez PTH dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu NAUKA DLA SPOŁECZEŃSTWA


2023-04-01

Polskie Towarzystwo Historyczne dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki realizuje w ramach programu NAUKA DLA SPOŁECZEŃSTWA następujące projekty:

 

HISTORIA DLA SPOŁECZEŃSTWA

W projekcie będą podjęcie działania polegająca na szkoleniach nauczycieli z zakresu nowej matury z Historii i WOS 2023. Dodatkowo chcemy zorganizować Spotkania z Mistrzami Historii, konkursy dla Uczniów, filmy w komunikacji miejskiej promujące postawy patriotyczne, i wreszcie święto HISTORII, jakim będzie 21 Powszechny Zjazd Historyków Polskich w Białymstoku, podczas którego chcemy zorganizować masę imprez promujących KLIO. 
Poprzez działania chcemy także promować badania interdyscyplinarne: dzięki szkoleniom nauczycieli z najnowszych wyników badań historycznych, metod badawczych, formuły Nowej Matury będziemy promowali multiplikację dobrych praktyk. 

 

ARCHIWALIA - POLONIKA Z NARODOWEGO ARCHIWUM HISTORYCZNEGO BIAŁORUSI W MIŃSKU - etap 2 

 

Jednym z najważniejszych materiałów przechowywanych w Narodowym Archiwum Historycznym Białorusi w Mińsku są księgi grodzkie i ziemskie - z różnych powiatów dawnej Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Nie wszystkie obejmowały ziemie Wielkiego Księstwa Litewskiego, w niektórych zespołach znajdują się materiały z grodów położonych w Koronie. Do tej kategorii zalicza się w szczególności województwo podlaskie składające się z trzech ziem (drohickiej, mielnickiej i bielskiej).
Celem projektu jest umieszczenie w Internecie - 10 000 dokumentów wchodzących w skład ksiąg grodzkich lub ziemskich podlaskich. Zostaną one opisane i udostępnione na stronie Repozytorium Cyfrowe Poloników - największego w Polsce repozytorium poloników-archiwaliów przechowywanych poza granicami kraju. Jest to rozwinięcie projektu "Archiwalia - Polonika z Narodowego Archiwum Historycznego Białorusi w Mińsku". 

Archiwalne dziedzictwo polskie poza granicami kraju

 

Celem projektu jest umieszczenie w Internecie - w pełnym, nieograniczonym dostępie poloników znajdujących się w Centralnym Państwowym Archiwum Historycznym Ukrainy we Lwowie. Przechowane są tam księgi grodzkie wytworzone w Rzeczypospolitej Obojga Narodów przez kancelarie funkcjonujące przy starostach. Do tej kategorii zalicza się w szczególności ziemia przemyska, gdzie w stolicy tego obszaru – Przemyślu działał sąd grodzki, który terytorialne obejmował tereny dzisiejszej Polski i Ukrainy. 

W projekcie przygotowanych zostanie obrobione cyfrowo i opisane 26 000 dokumentów. Efektem finalnym będzie ich opublikowanie na stronie Repozytorium Cyfrowym Polonika.  

 

Wsparcie monografii naukowych. Rejestry popisowe wojska koronnego 1531, wyd. A. Bołdyrew

Celem projektu jest wydanie ksiazki pt. Rejestry popisowe wojska koronnego 1531, wyd. A. Bołdyrew.

 

 

Dziedzictwo polskiej dyplomacji na przestrzeni wieków

Celem projektu jest upowszechnienie wiedzy na temat dziedzictwa polskiej dyplomacji poprzez publikacje, działania promujące ten obszar wiedzy, wystawy, konkursy a także zebranie lu/i umieszczenie w internecie bazy dokumentów dyplomatycznych.

 


Powrót