Aktualności
Aktualności

Rabczański kościółek wypełniony mistyką karpackich wierzeń


2015-11-16

 

Czy na Słonem w Rabce Zdroju straszy topielec? Jak odczyniać uroki i chronić się za pomocą czerwonej wstążeczki? Ale również, jakie zioła i napary stosowały w tradycyjnej medycynie nasze babki i prababki? Na te i szereg innych pytań starano się odpowiedzieć podczas kolejnego spotkania w ramach programu edukacyjno-naukowego pt. „Karpaty pełne czarów”,  które odbyło się w Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce Zdroju.

Wzorem poprzednich edycji, przed południem w „Akademii na malarstwa na szkle”  odbyły się warsztaty kulturoznawcze z udziałem uczniów z Gimnazjum im. Świętej Rodziny. Prowadziła je Pani mgr Małgorzata Wierzbicka-Wójtowicz. Przybyłej licznie młodzieży przybliżyła opowieści związane z płanetnikami, strzygami,  boginkami ale również wierzenia ludowe Górali Zagórzańskich. Tematyka spotkania okazała się niezwykle trafioną, o czym może świadczyć gorąca dyskusja i bardzo dużo pytań jakie młodzi ludzie zadawali prelegentce. Wiele z nich dotyczyło współczesnego postrzegania świata i wykorzystywania elementów mistycznych, tudzież postaci występujących w wierzeniach  ludowych przez autorów i producentów gier komputerowych, przedstawień teatralnych czy filmów.

Popołudniu z kolei w zabytkowym kościele św. Marii Magdaleny odbył się wernisaż niezwykłej wystawy fotograficznej autorstwa Zofii Kity z Limanowej, zatytułowanej „Mistyczny świat karpackich wierzeń”. Przybyłych  powitał Pan Wojciech Kusiak zastępca dyrektora Muzeum Władysława Orkana w Rabce Zdroju, po czym oddał głos Robertowi Kowalskiemu koordynatorowi projektu. Przybliżył on kulisy powstania wystawy, prace na planie zdjęciowym i towarzyszące im niezwykłe wydarzenia. Podkreślił również, iż prezentacja wystawy w tym wyjątkowym miejscu – świątyni, sprawia, że mistyka wierzeń ludowych, niejednokrotnie zakorzenionych jeszcze w czasach przedchrześcijańskich, „spotka” się mistyką i tajemnicą religii chrześcijańskiej. Ekspozycję będzie można oglądać do najbliższej środy w godzinach otwarcia muzeum.

Po wernisażu wszyscy goście przenieśli się do „Akademii malarstwa na szkle”, gdzie miała miejsce prezentacja projektu oraz wydanej w jego ramach publikacji naukowej pt. „Karpaty pełne czarów. O wierzeniach, medycynie i magii ludowej Karpat polskich”.  O zawartości publikacji opowiadał jej redaktor Robert Kowalski. Na kanwie książki wywiązała się ciekawa dyskusja, prowadzoną przez Panią mgr Małgorzatę Wierzbicką-Wójtowicz. W jej trakcie moderatora mówiła o wierzeniach ludowych, o odczynianiu uroków i niezwykłych sytuacjach jakich doświadczali w przeszłości, ale i dzisiaj mieszkańcy Rabki i okolicy. Wspomniała również o pojawiających się w przekazach mieszkańców Słonego informacjach nt. straszącego w okolicy topielca.  W tym wyjątkowym spotkaniu wziął udział m.in. Ryszard Klamerus radny powiatu nowotarskiego z małżonką.

Należy w tym miejscu wspomnieć, iż projekt edukacyjno-naukowy „Karpaty pełne czarów”, w ramach którego odbyło się spotkanie w rabczańskim muzeum, realizowany jest dzięki wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego oraz Powiatu Limanowskiego.  Korzystając z okazji serdecznie dziękujemy dyrekcji i pracownikom muzeum, w tym przede wszystkim p. Małgorzacie Wierzbickiej-Wójtowicz  oraz  Natali Klęsk za pomoc w organizacji tego wydarzenia.

Warsztaty, wernisaż i prezentacja książki w Rabce Zdroju nie zakończyła cyklu spotkań w ramach projektu. Już za niespełna tydzień tj. 20 listopada 2015 r. w Muzeum – Orawskim Parku Etnograficznym w Zubrzycy Górnej, ponownie będzie można spotkać się, aby snuć opowieści o czarach, medycynie i magii ludowej Karpat polskich. Już dziś serdecznie zapraszamy.

 

16_11_2015_10_34_03.JPG16_11_2015_10_34_31.JPG16_11_2015_10_33_43.JPG16_11_2015_10_34_10.JPG16_11_2015_10_34_17.JPG16_11_2015_10_33_23.JPG16_11_2015_10_34_38.JPG16_11_2015_10_33_29.JPG


Powrót