Aktualności
Aktualności

Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Nowym Targu Towarzystwo Bursy Gimnazjalnej im. dra Jana Bednarskiego


2015-02-20

Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Nowym Targu wspólnie z Towarzystwem Bursy Gimnazjalnej im. dra Jana Bednarskiego serdecznie zapraszają na WIECZORNE SPOTKANIE W BURSIE GIMNAZJALNEJ Z HISTORIĄ, TRADYCJĄ I KULTURĄ W TLE oraz połączony z prezentacją multimedialną wykład mgr Katarzyny Ceklarz (Uniwersytet Jagielloński) Fauna i flora w magii i wierzeniach górali podtatrzańskich, który odbędzie się w dniu 27 lutego (piątek) 2015 r. o godz. 18.00 w budynku Bursy Gimnazjalnej, ul. Nadwodnia 5 w Nowym Targu


                                                                                                                * * *

Po dwumiesięcznej przerwie, w piątek 27 lutego 2015 r. o godz. 18.00, w Bursie Gimnazjalnej im. dr Jana Bednarskiego w Nowym Targu, wznowiony zostaje cykl otwartych wykładów naukowych pod wspólnych hasłem Wieczorne spotkania w Bursie Gimnazjalnej z historią, kulturą i tradycją w tle.

Wykład inauguracyjny kolejnej VII już edycji cyklu wygłosi Pani mgr Katarzyna Ceklarz, doktorantka Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ, współautorka książki „Czary góralskie. Magia Podtatrza i Beskidów Zachodnich”. Tematem jej wystąpienia będzie Fauna i flora w magii i wierzeniach górali podtatrzańskich.

Do czego służyła góralom skóra z węża? Jaką tajemnice kryło jajko pochodzące od czarnej kury? Jak za pomocą nietoperza można było zjednać sobie serce ukochanego? To zaledwie trzy spośród wielu zagadnień, które prelegentka podejmie podczas swojego wystąpienia. Będzie ono dotyczyło także roli i funkcji jaką spełniały rośliny i zwierzęta w tradycyjnej ludowej wizji świata podtatrzańskich górali. W oparciu o przykłady zaczerpnięte ze świata zwierząt domowych, hodowlanych oraz tych dziko żyjących, a także roślinności charakterystycznej dla Podtatrza przedstawione zostaną elementy obrzędów i zwyczajów zawierające elementy magii lub dawnych przedchrześcijańskich wierzeń. Jednym z elementów wykładu będzie także specyficzne dla kultury Karpat, pojawiające się w zabiegach magicznych echo kultu świętych drzew, głownie świerka, jodły, cisu i krzewu czarnego bzu.

Organizatorami spotkań są Oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego w Nowym Targu oraz Towarzystwo Bursy Gimnazjalnej w Nowym Targu. Cykl podobnie jak w ubiegłych latach dofinansowany jest z budżetu Miasta Nowego Targu.


Powrót