Aktualności
Aktualności

Zjazd Związku Podhalan z udziałem Przewodniczącego Forum Małopolskich Oddziałów PTH


2014-07-29

Zjazd  Związku Podhalan z udziałem Przewodniczącego Forum Małopolskich Oddziałów PTH

 

W sobotę 12 lipca 2014 r. w Domu Podhalan w Ludźmierzu odbył się 46 Zjazd Związku Podhalan w Polsce, podczas którego delegacji wysłuchali sprawozdania ustępującego zarządu z działalności merytorycznej i finansowej oraz  dokonali wyboru  nowego Prezesa i władz naczelnych. W zjeździe,  na zaproszenie Prezes Macieja Motora-Greloka, uczestniczył Robert Kowalski Prezes Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego w Nowym Targu i Przewodniczący Forum Małopolskich Oddziałów PTH. Obecność przedstawiciela PTH nie była przypadkowa, o czym wspomniał podczas swojego  wystąpienia Prezes Maciej Motor Grelok, przypominając, iż od niemal dekady historycy ściśle współdziałają z Zarządem Głównym Związku Podhala, ale także z jego lokalnymi agendami, przede wszystkim oddziałem w Nowym Targu, ale również w Poroninie, Bukownie Tatrzańskiej, Łącku, Sidzinie czy Oddziałem Spiskim i Orawskim.

Z kolei Prezes PTH dziękują władzom Związku wspomniał o Deklaracji Współpracy podpisanej z inicjatywy PTH, 5 grudnia 2004 r. w Nowym Targu, przez najważniejsze organizacje społeczno-kulturalne działające w regionie tj. Związkiem Podhalan, Związkiem Polskiego Spisza, Towarzystwem Przyjaciół Orawy i PTH. Zaowocowała ona szeregiem ważnych społecznie i naukowo inicjatywami jak choćby konferencje naukowe, wykłady czy publikacje, ale również przypomnieniem i upamiętnieniem podstacji dr Jana Bednarskiego, niezwykle zasłużonego dla regionu działacza społecznego, samorządowca  i regionalisty.

Najważniejszym punktem sobotniego Zjazdu był wybór nowego Prezesa Związku Podhalan. Zgłoszonych zostało dwóch kandydatów: Alojzy Lichosyt z Nowego Targu i Andrzej Skupień z Poronina. Ostatecznie zgromadzeni w Domu Podhalan delegacji wybrali Andrzeja Skupnia na trzyletnia kadencję.  Nowatorski  Oddział PTH miał przyjemność współpracować z nowo wybranym Prezesem m.in. organizując w Poroninie konferencję naukową poświęconą ks. Michałowi Głowackiemu, czy też podczas zakopiańskich uroczystości związanych z posadzeniem Dębów Pamięci, oficerom zmordowanym w Katyniu. 

Prezesowi oraz nowo wybranym  władzom naczelnym Związku Podhalan składamy serdeczne  gratulacje oraz życzenia owocnej pracy na rzecz społeczności naszego regionu. Liczymy również, na dalszą  konstruktywną współpracę obu naszych stowarzyszeń.

 

Zdjęcia: Zbigniew (Zibi) Krauzowicz, Regina  Watycha – Korczak, Piotr Duraj, Anna Szopińska

29_07_2014_10_12_16.JPG

 

29_07_2014_10_12_21.JPG

29_07_2014_10_11_58.jpg


Powrót